Slovensko sa vzďaľuje od svojho cieľa pre podiel obnoviteľných zdrojov energie.
Ten je pre rok 2020 stanovený na 14 percent. V roku 2017 však Slovensko dosiahlo len 11,5 percenta, pričom podiel klesol už druhým rokom za sebou. Ukazujú to údaje Európskeho štatistického úradu zverejnené v utorok (12. februára).
Pokles podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) dáva Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) za vinu aj ministerstvu hospodárstva. „Nedá sa povedať, že by Slovenská republika nerobila nič. Jednoznačne však takmer nič nerobí, čo sa týka podpory obnoviteľných zdrojov v elektroenergetike,“ komentuje pre EURACTIV.sk člen výkonného výboru SAPI Ján Karaba.
V roku 2017 sa zároveň na Slovensku spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie najviac zvýšila končená spotreba energie, a to o 7 percent. Slovenský HDP v tomto roku medziročne vzrástol o 3,2 percenta. To znamená, že krajine sa nedarí oddeliť spotrebu energie od ekonomického rastu a posilňovať tak energetickú účinnosť.
Spomedzi všetkých 28 členských štátov Únie skončilo Slovensko v podiele obnoviteľných energií na deviatom mieste odzadu. Nižší podiel malo v roku 2017 napríklad Spojené kráľovstvo či Holandsko.
Z krajín Vyšehradskej skupiny skončilo horšie len Poľsko (10,9 percenta). Lepšie ako Slovensku sa darilo Maďarsku (13,3) aj Česku (14,8). Oba štáty – na rozdiel od Slovenska a Poľska – zároveň prekročili národné ciele pre rok 2020.