EU-POWER

O krok bližšie k nezávislosti

Brusel pripravuje sprehľadnenie energetických štítkov

Brusel pripravuje sprehľadnenie energetických štítkov

Označenia energetických tried A+++, A++ a A+ sa postupne z trhu vytratia. Európskej komisii prekážajú plusové znamienka a tvrdí, že systém označovania elektrospotrebičov je dnes chaotický, zastaraný a neplní svoj efekt. V najbližších rokoch ho preto plánuje sprehľadniť a zjednodušiť. Novinky v zmene energetických štítkov odsúhlasil v úvode mesiaca aj europarlament.

V minulosti obsahovala energetická stupnica len písmená od A po G, pričom spotrebiče zaradené do kategórie A boli najúčinnejšie, a tie v skupine G najmenej účinné. Škála sa však postupne vyvíjala a dnes máme na trhu aj produkty so štítkom A+, A++ či A+++. Vznik týchto podkategórií má na svedomí vyvíjajúci sa trh, kedy takmer všetky spotrebiče spadajú do najvyššej A triedy.

Plusové znamienka k písmenu A pribudli po zmene legislatívy v roku 2010, kedy sa táto trieda mimoriadne rozrástla. Väčšina spotrebičov totiž spĺňala požiadavku najvyššej triedy. Európska komisia však chce od plusiek upustiť a v júni navrhla návrat k písmenám. Tvrdí, že znamienka sú pre ľudí mätúce, nedokážu sa v spotrebičoch orientovať a najvyššia energetická trieda sa pre nich stala neprehľadnou.

Nová stupnica bude obsahovať len sedem kategórií, a to písmená od A po G, pričom najúčinnejšie spotrebiče budú tie áčkové. Komisia si od zmien sľubuje logickejšie prerozdelenie spotrebičov a prísnejšiu kategorizáciu. Dve najvyššie energetické triedy A a B by mali byť spočiatku prázdne, čím sa má vytvoriť priestor pre výrobcov, ktorí môžu vylepšovať efektivitu svojich produktov. Štítky budú nositeľom informácie o triede energetickej efektívnosti výrobku a tiež o absolútnej spotrebe energie v kWh za jeden rok. Štítky by sa mali novým požiadavkám prispôsobiť v rozpätí od dvoch do šiestich rokov od platnosti novej legislatívy.

Európska únia počíta s tým, že aj vďaka týmto zmenám sa jej do roku 2030 podarí vylepšiť energetickú účinnosť o minimálne 72 % a ušetrí tak až 200 terawatthodín ročne.

Prvý energetický štítok sa na elektrospotrebičoch objavil v roku 1995. Ich posledná revízia prebehla v spomínanom roku 2010. Pre zákazníkov je energetická úspornosť spotrebičov dôležitým kritériom pri nákupe. Prihliadajú na ňu hlavne pri výbere veľkých domácich spotrebičov ako sú práčky, sušičky, umývačky, chladničky a pod., ktoré sú predurčené na dlhodobé používanie. Pri týchto produktoch ľudia očakávajú vyššiu úsporu, teda aj efektivitu, než napríklad pri menších produktoch.

Copyright © TASR 2016

Kocmunda

Website: