Podiel OZE na Slovensku
Podiel obnoviteľných zdrojov na Slovensku padá, spotreba energie stúpa
Slovensko sa vzďaľuje od svojho cieľa pre podiel obnoviteľných zdrojov energie.
Ten je pre rok 2020 stanovený na 14 percent. V roku 2017 však Slovensko dosiahlo len 11,5 percenta, pričom podiel klesol už druhým rokom za sebou. Ukazujú to údaje Európskeho štatistického úradu zverejnené v utorok (12. februára).
Pokles podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) dáva Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) za vinu aj ministerstvu hospodárstva. „Nedá sa povedať, že by Slovenská republika nerobila nič. Jednoznačne však takmer nič nerobí, čo sa týka podpory obnoviteľných zdrojov v elektroenergetike,“ komentuje pre EURACTIV.sk člen výkonného výboru SAPI Ján Karaba.
V roku 2017 sa zároveň na Slovensku spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie najviac zvýšila končená spotreba energie, a to o 7 percent. Slovenský HDP v tomto roku medziročne vzrástol o 3,2 percenta. To znamená, že krajine sa nedarí oddeliť spotrebu energie od ekonomického rastu a posilňovať tak energetickú účinnosť.
Spomedzi všetkých 28 členských štátov Únie skončilo Slovensko v podiele obnoviteľných energií na deviatom mieste odzadu. Nižší podiel malo v roku 2017 napríklad Spojené kráľovstvo či Holandsko.
Z krajín Vyšehradskej skupiny skončilo horšie len Poľsko (10,9 percenta). Lepšie ako Slovensku sa darilo Maďarsku (13,3) aj Česku (14,8). Oba štáty – na rozdiel od Slovenska a Poľska – zároveň prekročili národné ciele pre rok 2020.