Fotovoltické solárne systémy a fotovoltické elektrárne.
Solárny FV (fotovoltický) systém je riešenie zelenej energie, ktoré vyrába obnoviteľnú energiu zo slnka.
Fotovoltaické systémy využívajú solárne panely na zhromažďovanie slnečnej energie zo slnečného žiarenia a jej premenu na jednosmerný prúd DC.
Táto elektrina, ktorá prešla invertorom a premenila sa na striedavý prúd (AC), je bezpečná na napájanie vašich domácich spotrebičov.
Solárny FV systém je perfektným trvalo udržateľným riešením pre každého, kto má záujem znížiť svoju uhlíkovú stopu a účty za energie.
Je to preto, že výroba slnečnej energie neprodukuje žiadne znečisťujúce látky a je bezplatná.
Fotovoltaický systém vám umožní vyrobiť si vlastnú energiu šetrnú k životnému prostrediu.
EU-POWER vám ponúka komplexné fotovoltické systémy, ktoré dokážu eliminovať vysoké účty za elektrinu.
Naše fotovoltaické elektrárne na kľúč:
Fotovoltaické systémy (FVE, FVZ) resp. Fotovoltaické elektrárne, fotovoltické zariadenie, alebo FV zdroje slúžia na výrobu elektrickej energie. Tieto energetické systémy sú určené hlavne pre domácnosti.
Ponúkame Vám možnosť získať čiastočnú alebo úplnú energickú nezávislosť a tým znížiť mesačné výdavky a viazanosť na monopoly distribučných spoločností!
Solárne systémy GRID-ON
Rozoznávame 3 základné typy systémov :
1. Pripojené na sieť – systémy GRID ON. Najčastejšie a najbežnejšie využívané systémy. Sú priam stvorené pre domácnosti, ale taktiež pre firmy na šetrenie nákladov spojených s odberom el. energie z DS. Takýto systém je pripojený na objekt spolu z DS a nie je vybavený akumulátormi. Všetka vyrobená el. energia sa spotrebúva priamo v domácnosti. Prípadný prebytok el. en. sa odovzdá do DS a pri nedostatku sa z DS odoberá (možné využiť virtuálnu batériu).
2. Hybridné solárne systémy.
Hybridný fotovoltický systém je to kombinácia systému ON GID a OFF GRID.
Okrem solárnych panelov a sieťového meniča obsahujú ešte nabíjačku batérií (môže byť integrovaná už v sieťovom meniči) a batérie-akumulátory.
3. Autonómne – systémy grid off (ostrovné) sú používané na miestach kde nie je prístup verejnej distribučnej siete (DS).
Musia byť vybavené akumulátormi v ktorých sa skladuje denná produkcia pre ďalšie využitie v čase, keď slnko nesvieti, alebo svieti už len málo t.j. skoro ráno, večer a v noci.
Fotovoltické solárne panely – :
HETEROJUNCTION TECHNOLOGY – HJT.
Technológia heterojunction (HJT) je technológia dvojfázových solárnych článkov typu N, ktorá využíva monokryštalický kremík typu N ako substrát a na predný a zadný povrch nanesie tenké vrstvy na báze kremíka a transparentné vodivé vrstvy. . Vďaka kombinácii výhod technológií tenkých vrstiev kryštalického kremíka a amorfného kremíka má technológia HJT vynikajúce fotoabsorpčné a pasivačné účinky a taktiež vynikajúcu účinnosť a výkon. Panely HJT sú jednou z technológií, ktoré zlepšujú mieru konverzie a výkon na najvyššiu úroveň, a predstavujú aj trend novej generácie technológie platformy solárnych článkov.
SHINGLED TECHNOLOGY.
Šindľové bunky sú novo vznikajúcou technológiou, ktorá využíva prekrývajúce sa tenké prúžky buniek, ktoré je možné zostaviť buď horizontálne alebo vertikálne cez panel. Šindľová bunka sa vyrába laserovým rezaním normálnej bunky plnej veľkosti na 5 alebo 6 pásov a ich vrstvením do šindľovej konfigurácie pomocou lepidla na zadnej strane. . Mierne prekrytie každého pásika článkov skrýva jednu prípojnicu, ktorá prepája pásy článkov. . Tento jedinečný dizajn pokrýva väčšiu plochu povrchu panelu, pretože nevyžaduje pripojenie prípojníc na prednej strane, ktoré čiastočne tieni článok, čím sa zvyšuje účinnosť panelu.
TOPCon TECHNOLOGY.
TOPCon je skratka pre Tunnel Oxide Passivated Contact a je to pokročilejšia architektúra kremíkových článkov typu N, ktorá pomáha znižovať to, čo je známe ako rekombinačné straty v článku, čo zasa zvyšuje účinnosť článku. . V dôsledku komplexného množstva faktorov dochádza v solárnom článku k niekoľkým stratám, ktoré spôsobujú únik elektrónov a ich rekombináciu späť do kremíka bez vytvorenia elektrického prúdu. Ultratenká vrstva TOPCon pomáha znížiť tieto straty s minimálnym zvýšením nákladov na výrobný proces.
PERC TECHNOLOGY .
V posledných niekoľkých rokoch sa PERC stali preferovanou technológiou mnohých výrobcov monokryštalických aj polykryštalických článkov. PERC je skratka pre “Passivated Emitter and Rear Cell”, čo je pokročilejšia architektúra článkov využívajúca ďalšie vrstvy na zadnej strane článku, ktoré absorbujú viac fotónov svetla a zvyšujú celkovú účinnosť. . Bežnou technológiou PERC je lokálne Al-BSF alebo lokálne hliníkové zadné povrchové pole. Bolo však vyvinutých niekoľko ďalších variantov, napríklad PERT (pasivovaný emitor vzadu úplne rozptýlený) a PERL (pasivovaný emitor a zadný lokálne rozptýlený).
Typ fotovoltický panelov:
Monokryštalický panel
Monokryštalické solárne panely (Mono-SI) Monokryštalické solárne panely (Mono-SI).
Tento typ solárnych panelov (vyrobených z monokryštalického kremíka) je najčistejší. Ľahko ich spoznáte podľa jednotného tmavého vzhľadu a zaoblených hrán.
Vysoká čistota kremíka spôsobuje, že tento typ solárnych panelov má jednu z najvyšších mier účinnosti, pričom najnovšie panely dosahujú viac ako 20 %.
Monokryštalické panely majú vysoký výkon, zaberajú menej miesta a vydržia najdlhšie.
Základom je – podobne ako u polykryštalických panelov, kremíková podložka. Sú
vyrobené z doštičiek monokryštalického kremíka, ktoré sa vyrábajú ťahaním
z roztaveného kremíka. Vyznačujú sa účinnosťou 19 – 22% a dlhou stabilitou výkonu.
Na inštaláciu vyžaduje plochu cca 6 m2/1kWp.
Čierna farba panelu.
Polykryštalický panel
Ich základom je kremíková podložka. Články panelu sa skladajú z väčšieho počtu
menších polykryštálov a sú navzájom pospájané kremíkovými páskami. Udávaná
účinnosť sa pohybuje od 16 do 20 %. Výhodou takýchto panelov je schopnosť vyrábať
elektrickú energiu bez priameho osvetlenia (difúzne žiarenie). Cena, v porovnaní
s monokryštalickými panelmi, je nižšia. Nevýhodou je však nižšia účinnosť, ktorá
s časom klesá.
Vyššia účinnosť pri nie ideálne južnej orientácii a horších svetelných podmienkach = celoročné využitie.
Nižšia účinnosť 17-19%, na 1kWp potrebná plocha 8-11 m2.
V súčasnosti tento typ panelu sa prestáva vyrábať.
modrá farba povrchu.
Tenkovrstvý panel
Základom týchto panelov je naparovaný kremík. Je nanesený v tenkej vrstve na fóliu
alebo sklo. Účinnosť amorfných panelov sa pohybuje v rozmedzí 8 – 9%. Pri rovnakom
inštalovanom výkone je potrebná približne 2-krát väčšia plocha, než by jej bolo potrebné
použiť v prípade monokryštalických panelov. Ich ďalšou výhodou je aj skutočnosť, že
dokážu spracovať oveľa širšie spektrum slnečného žiarenia – vo veľkej miere hlavne
difúzne žiarenie, čo sa prejaví vo vyššom celeročnom výnose
Na báze kremíka – amorfný, mikrokryštalický.
Nekremíkové technológie– CdTe, GaAs, CIS, CIGS.
Vysoký výnos pri difúznom žiarení.
Nižšia účinnosť 9 – 12% v závislosti od technológie, vyšší nárok na plochu, 8-20 m2/1kWp.